C#'ta Veritabanı Bağlantısı

Cryptograph 13.04.201310:57 C# 11377    
Facebookta Paylaş

C#'ta SQLServer bağlantısı için isim uzayı olarak SqlClient'ı çağırmamız gerekiyor (using System.Data.SqlClient;), veya başka bir veritabanı için hangi isim uzayı gerekiyorsa onu çağırırız. Mysql için net connector kuruluysa eğer using MySql.Data.MySqlClient;  kullanırız.


Bağlantı komutları: SqlConnection, eğer mysql kullanacaksak MySqlConnection. Dikkat ederseniz komutun başına sadece My eki geldi. 
Ben örneğime MySql üzerinden devam edeceğim.

MySqlConnection baglanti = new MySqlConnection("server=localhost; userid=root; password=root; database=cryptograph");
MysqlConnection komutu ile baglanti isminde bir nesne oluşturuyoruz, eşitlikten sonra parantez içinde veritabanı bilgilerimizi yazıyoruz.
Server veritabanımızın bulunduğu yer, userid veritabanı kullanıcısının adı, password veritabanı kullanıcısının şifresi, databasede ise veritabanımızın adı tanımlanıyor.

Şimdi sadece baglanti isminde bir nesne tanımladık, bu bağlantıyı açmadık. Bağlantıyı açmak için baglanti.Open(); komutunu kullanıyoruz. Bu şekil bir kullanımda eğer bağlantıda sorun yaşanırsa program hata verir ve çalışması durur. Bu gibi durumlarda try-catch hata kontrol komutları kullanırız.

try{
   baglanti.Open();
   MessageBox.Show("Bağlantı açıldı");
}
catch (Exception hata){
   MessageBox.Show(hata.ToString(),"Hata");
} 

Bağlantı açıldığı durumda ekrana Bağlantı açıldı uyarısı verecek, bağlantının hatalı olduğu durumda ise ekrana hata kodu ile birlikte hata mesajını verecektir.

Bağlantıyı kapatmak içinse baglanti.Close(); komutunu vermemiz gerekecektir.

C# Veritabanı Bağlantısı

Örnek dosyayı buradan indirebilirsiniz

Okuyucu Yorumları (1 Yorum)

Tolga Demirci

Made İn Nurcan Alpagon ERDİŞ olabilir bence en güzel anlatan hocamdı yavv :D :D :DAdmin bağa bak biz neyik olum hackermiyik la bele güvenlik kodumu olur koduna başlatma kaldır onu :D :D

Tolga Demirci | 20:51 - 15.04.2015

Söz Sırası Sizde

MERAK EDİLENLER

İLETİŞİM

  • alpay[at]cryptograph.gen.tr
  • İstanbul ikametgah