|

Kişisel Güvenlik Hakkında Tavsiyeler

Maverick 28.04.201314:37 Bilgi Güvenliği 7479    
Facebookta Paylaş

Merhaba arkadaşlar ,

Bu kişisel güvenlik adlı makalemde sizlere MNA blog olarak maddeler halinda tavsiyelerde bulunmayı hedefliyorum.

Bu makalemde kişisel bilglerinizi ve kişisel bilgisayarınızı nasıl koruyacağınız hakkındaki önermeleri maddeler halinda sıralıyacağım.

#./ Antivirüs programı kullanıp güncellemelerini yapınız. (MNA blog olarak tavsiyemiz Comodo Antivirüstür) "Ben Anti-Virüs Kullanmasını Sevmeyenlerdenim."

#./ Mecbur kalmadığınız durumlarda halka açık yerlerde internet cafe vb. yerlerde mail adreslerinize, banka hesaplarınıza giriş yapmayınız.

Çünkü ; Keylogger tarzı programlarla şifreleriniz kolaylıkla çalınabilir.Eğer ki giriş yaptıysanız bilgisayardan kalkarken şu adımı uygulayınız.

  1.  Messenger için Başlat -> Çalıştır -> Control keymgr.dll yazıp enterleyerek kendi accountunuzu siliniz.
  2.  Ctrl + Shift + Alt + G tuşlarına sırasıyla aynı anda basarak bilgisayarda olan yaygın bir keylogger varsa görebilirsiniz.Eğer ki keylogger çıkarsa bilgilerinizi siliniz. (Ctrl + Shift + Alt + G Kısmen keyloggerlerde işe yarar.)
  3. İnternet tarayıcınızın seçenekler bölümünden güvenlik veyahut içerik kısmından kayıtlı parolaları vs siliniz.
  4. Ctrl + Alt + Delete tuşları ile görev yöneticisindeki açık olan programları gözlemleyin.
  5. Banka hesaplarına girerken mümkün oldukça ekran klavyesini kullanınız. (Ancak ekran klavyesiyle girince çalınmaz demeyin , şimdiki zamanda ekran kaydedici programlarla çalınması çok basit.)

#./Konuşma ortamında kredi kartı vb. gibi bilgilerinizi vermeyiniz.Eğer trojan yediyseniz alınan bir ekran görüntüsünde herşeyiniz gözükebilir.

#./ Hiç kimseye ne şartta olursa olsun mail şifrenizi vermeyin.(En yakın arkadaş olsa bile)

#./Maillerinizin güvenlik sorularını tahmin edilmeyecek cevaplar yazın.Örneğin ; En sevdiğiniz çocukluk arkadaşınız sorusuna şu cevabı verebilirsiniz. "mnablogum" gibi değişik cevaplar verebilirsiniz.

#./ Mail hesaplarınıza 2. bir mail adresi eklemeyi unutmayın.

#./ Mailinize gelen her e-postaya bakmayın baksanız bile içindeki linklere tıklamayın.

#./ Messenger , facebook vb online iletişim araçlarında yada sitelerinde tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları mümkün oldukça kabul etmeyiniz. (Etseniz bile antivirüstaramasındangeçiriniz.) 

#./ Mailinize giriş yaptıysanız oturumu kapatmadan(sign out) çıkmayınız.Gelen kutusuna gelebilecek maillerde daima dikkatli olun.Gözünüz her zaman adres çubuğunda olsun son anda kurtulabilirsiniz. (Adres çubuğu derken başka bir siteye yönlenme vs)

#./ İnternetten indirdiğiniz dosyaları kesinlikle antivirüs taramasından geçirmeden açmayınız.

#./ Windows XP kullanıyorsanız size önerim SP2 kurmanız , tabi ne kadar yavaş diye şikayet etsenizde buna değer.

#./ İnternette gezinirken olabildiğince proxy kullanınız.Tarayıcınızın Ağ ayarlarından proxy ayarlarını görebilirsiniz. Bununla uğraşamam diyorsanız hotspot sheild adlı programı indirip kullanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları (0 Yorum)

Söz Sırası Sizde

Benzer Konular

Benzer KonularPaylaşmanın asaletini hiçbir zaman bencilliğin çirkinliğine bırakmayın!

MERAK EDİLENLER

İLETİŞİM

  • alpay[at]cryptograph.gen.tr
  • İstanbul ikametgah